Základná škola prispievania na Facebook stránku

Pokročilé metódy a praktiky pridávania príspevkov na Facebook pod hlavičkou stránky vášho podniku najlepšie zvládne odborník na sociálne média. Po dôkladnej analýze by mal byť schopný zhodnotiť koho týmto oslovujete, vybrať správny spôsob komunikácie, jej pravidelnosť a iné. Avšak bez ohľadu na cieľovú skupinu, rozsiahlosť vašej stránky či rozpočtu na marketingové aktivity sú základné pravidlá, ktoré by mali byť zrejmé ale množstvo nových neskúsených používateľov na ne zabúda.

Že si malý živnostník nebude platiť Facebookového mága je jasné a rozumné – je predsa mnoho dôležitejších vecí, najmä pri malom biznise. A stačí dodržiavať základné pravidlá a profil na Facebooku bude plusom pre biznis. Facebook aj vo vačších firmách spravujú ľudia okrajovo – sekretárky, recepčné, prevádzkari… Pozrime sa na päť bizarných, ale až nebezpečne často sa opakujúcich chýb pri Facebook stránkach spravovaných neodborníkmi.

1. Zdieľanie štvorlístka šťastia

“Facebook napísal, že za každý lajk tejto fotky daruje 1 dolár na charitu pre obete zemetrasenia vo Filipínach” – každý máme ľudí čo to v dobrej viere zdieľajú medzi priateľov. Podobne štvorlístky šťastia, ktoré po zdieľaní prinesú týždeň, rok či tisícročie prosperity do domácnosti a ak ho odmietneme zahynieme krutou a nešťastnou smrťou. Reťazové správy, ktoré treba poslať ďalším desiatim ľuďom aby príjemca nemal 13 rokov nešťastia boli cool v čias rozmachu e-mailov medzi prostý ľud. Vďaka sociálnym sieťam ožívajú znova. A nech, nikomu neublížia.

Ak patríte aj vy medzi ľudí, ktorí to rozposielajú, veď “čo ak?”, rozposielajte to ďalej, ale nie cez vašu stránku produktu! Je to jedna z najhorších vecí, ktoré môžete pridať. Ľudia prišli na vašu Facebook stránku určite z rôznych príčin, ale nie čítať si falošnú poplašnú správu o injekčných striekačkách v sedadlách MHD alebo sledovať reťazové e-maily o dojemnom príbehu černošského chlapčeka.

Výnimka: V tomto prípade žiadna nie je. Tento typ príspevkov by mal byť pre vás jednoducho absolútne tabu. Jediná výnimka je snáď stránka zameraná na reťazové správy.

2. Malé a nekvalitné fotky

Komunikácia by mala byť plná fotografií. Ľudia sa radšej pozerajú ako čítajú. Ale len ak je na čo. Z nejakej príčiny sa na mnohých stránkach objavujú miniatúrne fotografie. Ešte horšie, ak sú na nich údaje, ktoré treba prečítať a jednoducho to nie je možné pre zmrštenú fotku. Dávajte si pozor na zobrazovanie malých fotiek a po nahratí si vždy skontrolujte, či je dostatočne viditeľná a čitateľná. Ak nie, je lepšou alternatívou využiť iba text.

Okrem technického detailu, že fotku pridáte malú, je tu aj dôraz na kvalitu. Je rozdiel fotiť momentky do súkromného profilu a fotiť váš produkt. Ak peniaze na fotografa míňať nechcete, použite aspoň kvalitný fotoaparát. Aj dnešné mobily ponúkajú dosť kvalitné zariadenia na to, aby ste sa za fotku hanbiť nemuseli ani bez doplnkovej úpravy v profesionálnych programoch. Treba však dodržiavať aspoň základné pravidlá pri fotení, neuverejňovať tmavé a neostré fotografie, fotiť podľa možnosti v exteriéri pri dobrom osvetlení, prípadne využívať aj prepojenie s Instagramom pre jednoduché úpravy často nekvalitných záberov.

Výnimka: Opäť je to všeobecné pravidlo, ktoré nemá výnimky. Na začiatku roku 2013 spustil Eset kampaň na propagáciu nového produktu s funkciou Anti-Theft, kde ľudia mali uhádnuť na základe rozrastrovanej fotografie, kde sa nachádza ukrytý notebook. Fotografia sa každú chvíľu zobrazovala kvalitnejšia a kvalitnejšia a kto ho prvý objavil, vyhral ho. Asi jediný dôvod nedávať na Facebook kvalitné a veľké fotografie.

3. Nesúvisiace odkazy

Určite vás na internete zaujme množstvo zaujímavých vecí, ktoré chcete zdieľať so svojimi známymi aj fanúšikmi. Ale treba ostať iba pri tých známych. Fanúšikov vášho biznisu nemusia zaujímať veci, ktoré zaujímajú vás. Je potrebné si uvedomiť, že ich zaujíma váš produkt. A ak je vašim produktom hotel, nezdieľajte odkazy na video s víťazstvom vášho obľúbeného basketbalového tímu.

Výnimka: Netvrdíme, že zdieľať odkazy je zlé. Vždy je potrebné sa zamyslieť, či to je pre fanúšikov vášej stránky a nie len pre vašich priateľov.

4. Nahnevané a negatívne príspevky

Rozčúlila vás dodávateľská firma alebo vaša konkurencia? Tak to chcete roztrúbiť svetu? Nerobte to. Nechajte si schladiť hlavu a premyslite si, čo získate zdieľaním nahnevaných príspevkov.Väčšinou nič. Neohovárajte iných, riešte svoje veci. Namiesto “Dodávateľ s.r.o. sú babráci, nový model nášho produktu bude kvôli ich neschopnosti meškať ďalší týždeň!!!” skúste “Milí fanúšikovia, na nový model nášho produktu si bohužiaľ musíme počkať ešte týždeň. Pozrite si zatiaľ exkluzívne video s novými funkciami, ktoré vám uľahčia život.”

Výnimka: Nepriateľské príspevky nemajú opodstatnenie nikdy okrem premyslených reklamných kampaní proti konkurencii. Americké právo také kampane umožňuje, takže poznáme viaceré vtipné narážky veľkých firiem navzájom. Postupne sa tieto narážky posúvajú aj na sociálnu sieť či už priamo statusmi alebo zdieľaním obrázkov. Je známych veľa kampaní Coca-cola vs. Pepsi, Mac vs. PC, BMW vs. Mercedes vs. Audi… To je však takmer výhradne funkčné iba pri dobre známych veľkých značkách, a premyslenej marketingovej kampani. Takže ohováranie konkurencie či obchodných partnerov z vašej stránky vynechajte bez výnimky.

5. Zdieľanie osobných názorov

Ak vám prekáža sociálna nerovnosť, politická situácia, stav verejných WC či úroveň školstva na Slovensku – patrí to na súkromný profil. Neprezentujte svoje osobné názory prostredníctvom profilu vašej stránky. Ľudia ktorí ju navštevujú môžu mať presne opačný názor, prečo ich odháňať? Poburuje vás súčasná vláda? Zákazníkov to nezaujíma, polovica z nich sú ich voliči a vo vašom obchodnom vzťahu to vôbec nezaváži. Ak to s vašim biznisom nesúvisí, nechajte si tieto veci na súkromnú nástenku.

Výnimka: Ak spravujete stránku na prezentovanie svojich komentárov alebo názorov, tak to samozrejme neplatí. Pri prezentácii firmy či produktov sa tomu ale oblúkom vyhnite.

Pre vyhnutie sa faux pas na Facebooku stačí používať sedliacky rozum, uvažovať ako príspevky uvidia fanúšikovia a čo by ich mohlo zaujímať. Nebojte sa prezentovať váš produkt na sociálnych sieťach. S počtom fanúšikov a zvyšovaním zodpovednosti vám budú zároveň pribúdať aj skúsenosti. A prax predsa robí majstra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>