Ako sa prezentovať na internete?

Nie je to tak dávno, kedy vytvorenie prezentácie na webe bolo doménou niekoľkých špecialistov na maličkom trhu. Stránky tvorené cez projekty ako estranky.cz vyzerali neprofesionálne a pre inú ako súkromnú sféru zahanbujúco. Vytvorenie webu bola drahá záležitosť, z hľadiska investície nenávratná.

Dnes je situácia úplne iná. Webovú stránku si môže ktokoľvek vyklikať z mobilu, môže osloviť stovky študentov, živnostníkov, menšie či väčšie IT firmy podľa toho, čo potrebuje, a aký je veľký rozpočet. Investícia to nie je nenávratná – internet už používa takmer každý a správne navrhnutá webová stránka či aplikácia môže zvýšiť zisky enormným spôsobom, najmä ak ste to doteraz zanedbávali. A aké sú konkrétne možnosti?

Chcem si to vyklikať sám!

Nie je problém! Stačí zapnúť Google a vyhľadávanie “free web maker online” ponúkne desiatky výsledkov. Dnes si webovú stránku aj pre malý biznis vytvorí bežný používateľ za niekoľko minút v rôznych interaktívnych webových rozhraniach alebo priamo zo svojho mobilu napríklad cez aplikáciu od slovenských tvorcov. A vystačí si s nulovými technickými znalosťami tvorby webu. Navyše je rozpočet minimálny. So základnými možnosťami sú väčšinou tieto služby zadarmo a pri platených účtoch sa pohybuje cena v symbolických poplatkoch niekoľkých dolárov mesačne.

Výsledkom môže byť použiteľná prezentačná stránka. Ste na internete. Ľudia si vás môžu zdieľať, zistiť o vás informácie, aké je vaše zameranie, lokalita, cenník či otváracie hodiny. A to by mala byť samozrejmosť. Ak nemáte žiadnu webovú stránku, s týmto prehreškom sa nikomu nepriznávajte a urobte si ju! Áno, dá sa to. A áno, zvládnete to aj vy.

Chcem sa jednoducho prezentovať, ale nech to urobí odborník!

Niekedy sú nároky na stránku vyššie, nestačia vám predvolené šablóny, chcete mať grafiku podľa seba, firemné farby, vlastné rozloženie prvkov, špeciálne podstránky alebo formuláre ktoré vám bežný online “web maker” neponúka. Kvalitný grafický návrh webovej stránky vyžaduje rozpočet spravidla v stovkách eur, aj tu je ale možnosť ušetriť. Po vyhľadaní “web templates” sa dostanete na rôzne stránky, kde sa predávajú hotové dizajny. Mnoho ich je zdarma, ale za pár desiatok dolárov môžete mať kvalitnú šablónu za ktorú by sa nehanbila ani Slovenská agentúra pre cestovný ruch.

Finančné náklady na analýzu, programátorské práce na spracovanie grafického návrhu a copywriterské práce pri vytvorení obsahu jednoduchej prezentačnej stránky sa môžu pohybovať už od 200 €. Výsledkom je vlastná prezentácia so základnou SEO optimalizáciou. Klienti vás ľahšie nájdu; ako bude stránka vyzerať a čo na nej bude môžete určiť vy. Ná stránke si môžete zverejniť aj špeciálne funkcie, ktoré by v prvom spomínanom prípade neboli možné – či už ide o jednoduché objednávkové formuláre, bohaté foto a video-prezentácie, interaktívne mapy alebo animácie. S vlastným webom s vlastnou grafikou budete o krok vpred oproti konkurencii. Môžete byť zubná ambulancia, osobný tréner, dobrá pizzéria alebo čokoľvek iné.

Chcem komplexnú stránku, kde si môžem upravovať obsah, ale lacno!

Je prirodzené,  že texty na stránke chcete upravovať a aktualizovať, pridávať nové fotky do galérie alebo celé články. Rozpočet nemáte bezodný, ale písať stále firme ktorá stránku vytvorila o aktualizáciu textov je jednak otravné a navyše, o každú úpravu sa bude musieť niekto postarať, čo vás tiež zrejme niečo bude stáť. Tu prichádzajú na rad redakčné systémy.

Mnoho redakčných systémov je dostupných úplne zadarmo – platíte teda iba za ich nasadenie na vašu stránku. Možno ste už aj vy počuli alebo priamo pracujete v populárnych systémoch ako je Joomla alebo WordPress (na ktorom beží aj náš blog). Mnoho z nich je v slovenčine a aj tu platí, že samotná stránka môže pozostávať zo šablóny alebo grafického dizajnu na mieru.

Ako bolo spomenuté, tieto systémy sú zadarmo a priamo pre ne nájdete šablóny ktoré inštalujete podobne ako programy v počítači. So základnými technickými znalosťami si dokážete nainštalovať aj celý systém, niektoré hostingové firmy ponúkajú aj “one-click” inštalácie či špeciálne hostingy. Ak je rozpočet limitne sa blížiaci k nule, stránku, ktorú môžete aktualizovať, si s trochou snahy zaobstaráte aj sami. Ak sa chcete vyhnúť programovaniu, musíte si vystačiť s dostupnými šablónami a funkciami a zmieriť sa s tým že zmeníte iba to, čo si môžete priamo v systéme vyklikať.

Chcem dokonalú stránku na mieru!

Najväčšia výzva pre nás je, ak chce klient dostať niečo, čo naozaj potrebuje a potrebuje to čo najjednoduchšie. V tom prípade sa zapája do tvorby celý tím – je potrebné projekt zanalyzovať, navrhnúť kompletné používateľské rozhranie, naprogramovať konkrétny systém pre konkrétne potreby. A našim cieľom je splniť ich v čo najväčšej možnej miere, navrhnúť riešenia o ktorých klient predtým možno ani nevedel, že sú možné. Uľahčiť mu život.

Príkladom takých aplikácii môže byť špecifický rezervačný systém alebo len jednoduchá úprava prezentačnej viacjazyčnej stránky, bez zbytočného balastu, ktorý informačné systémy ponúkajú. Môže to byť prezentačná stránka s e-shopom, ktorý nechce mať prostredie ako desiatky iných e-shopov, pretože nepotrebuje desiatky rôznych štatistík a nastavení, len potrebuje jednoduchý predaj svojich produktov k zákazníkovi.

Tieto postupy sa môžu a často sa aj aplikujú na už existujúcu stránku alebo jej dizajn. Rozsah prác je individuálny a spravidla trvá dlhšie a je aj najnákladnejší. Výsledkom je ale aplikácia, ktorá vám v konečnom dôsledku ušetrí množstvo času, najmä ak sa využíva často. Trápiť sa s kompletným redakčným systémom a jeho nastavovaním a úpravami by bolo zbytočné ak je nutné napríklad iba pridávať nové akcie, zbierať adresy pre newsletter a upravovať jednu podstránku.

Prezentovať sa môže každý

Možností prezentácie na internete je dnes veľa. Nemíňajte dôležité finančné prostriedky na webovú aplikáciu, ktorú vám netreba. Urobte si ju sami. Na druhej strane, ak sa potrebujete vymedziť voči konkurencii, uvažujte o profesionálnom dizajne a spracovaní webovej stránky. Pozor na nízkonákladové spoločnosti, od ktorých získate koniec koncov menej kvalitný produkt ako by bol váš, vytvorený cez estranky.cz.

Ak máte špecifické požiadavky, aplikácia na mieru vám značne uľahčí život a ušetrí čas, tu nie je na mieste špekulovať a kalkulovať. Ak vám spracovanie objednávky vďaka systému na mieru potrvá jednu minútu namiesto piatich, po 100 objednávkach ušetríte jeden pracovný deň. Verím, že vy alebo váš zamestnanec ho viete využiť určite lepšie.

Ak stále neviete, čo potrebujete, napíšte nám. Spolu zistíme, čo by bolo pre vás najvhodnejšie a najvýhodnejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>