Ako napísať jednoduchý text

Písať kvalitné a prínosné texty je naozaj dôležité. Texty rozhodujú o tom, či sa váš produkt predá a či vám stúpnu tržby.  Ak chcete aby sa váš produkt predával, ak chcete aby sa vaše články čítali, píšte kvalitný a zmysluplný obsah.

copywriting

Stručnosť

Len málo ľudí v dnešnej dobe číta dlhé texty. Ak hľadajú konkrétnu informáciu chcú konkrétnu odpoveď. Je síce fajn, že sa viete odtrhnúť a rozpísať problém do absolútnych detailov, treba mať ale na mysli, že ak vieme niečo povedať jednou vetou, nepoužijeme štyri.

Štruktúra

Štruktúrujte svoj text. Používajte formátovanie. Používajte nadpisy a podnadpisy. Zvýrazňujte text ktorý pokladáte za dôležitý.

  • Používajte odrážky

  1. a číselne zoznamy

Odstavce dávajú textu prehľadnosť. Pre ilustráciu pridajte tematické obrázky. Odkazujte na iné stránky. Používajte grafiku, tabuľky a grafy.

Kopírovanie

Inšpirovanie sa textom niekoho iného nie je problém. Problém je, keď začnete kopírovať celé časti textu. Dôsledkom kopírovania textov je duplicita na internete, ktorú môže google trestať odstránením vašej stránky z vyhľadávania.

Vaši čitatelia hľadajú zmysluplný obsah, ktorý by ich mohol v niečom informovať. Nie je nič horšie ako zle preložený text cez google translator.

Písanie textu

Google preferuje stránky, ktoré sú pravidelne aktualizované a ktoré často publikujú. Keď budete vytvárať zmysluplný obsah, budete sa posúvať smerom k prvým pozíciám v Google. Naopak, keď budete pasívny, vaše pozície v Google budete strácať.

Poznáte tú stránku na ktorú prídete, zbadáte 2 roky starú novinku a automaticky ju vypnete? :)

Myslite na čitateľa

Z môjho pohľadu je každý článok vytváraný za účelom riešenia problému čitateľa alebo jeho informovanie. Z toho by sme mali vychádzať pri príprave.

Pre koho píšete?

Musíte vedieť pre koho text píšete. Je váš čitateľ génius, alebo jednoduchý človek, ktorý chce jednoduchú informáciu? Pre čitateľa je veľmi nepríjemné, keď mu dáte najavo, že tento článok nie je pre neho.

Dajte im niečo extra

Na internete je také množstvo informácií, textu a obsahu, že keď váš čitateľ nenájde to, čo hľadal, je sklamaný a odchádza hľadať inde.

Obsah, ktorý čitateľov informuje je fajn, ale keď to myslíte vážne, skúste písať texty tak, aby sa ľudia čítaním bavili. S textom je možné sa hrať tak, aby človeka zaujal, informoval a pobavil. Dávajte do textu, ktorý píšete niečo extra. V opačnom prípade si ľudia veľmi rýchlo nájdu vašu konkurenciu.

Píšete o sebe?

Keď píšete text pre firemné stránky, zabudnite na históriu, víziu a filozofiu. Podobné egocentrické texty čitateľovi nepovedia, čo mu vlastne ponúkate. Zamerajte sa na ponuku ako nosný obsah vašich firemných stránok. Históriu, filozofiu a podobne si čitateľ jedného dňa prečíta ale dnes to nebude ;)

SEO pre váš text

Problematike SEO (optimalizácií stránok pre vyhľadávače) sa budem venovať v samostatnom článku preto len v krátkosti. SEO je fenomén o ktorom sa hovorí celé roky a je stále dôležitejší. Nie je to výmysel marketérov, je to reálna vec ktorá funguje, no nie je úplne jednoduchá.

Ak nie ste marketingovo mysliaci (deformovaný) jedinec, vyvarujte sa zameraniu na optimalizáciu pre vyhľadávače, môže vám to viac uškodiť ako pomôcť.

Mnohí si prečítali na internete že musia na svoju stránku dostať množstvo kľúčových slov. Začali tvoriť texty nie pre čitateľa, ale pre vyhľadávače a to bol ich koniec. SEO je odborná zábavka s množstvom analytiky.

Ak chcete na webe uspieť, musíte jednoducho zverejňovať zaujímavé informácie. Obsah je kráľ. Publikujte kvalitné texty. Vyjadrujte sa k aktuálnym témam a Google si vás skôr či neskôr nájde. Ak by ste si mali zapamätať jedinú myšlienky z celého článku, tak by to mala byť táto: To, čo je dobré pre užívateľa, teda čitateľa, je dobré aj pre Google.

Cieľom vyhľadávača je poskytnutie ľudom najlepšie možné odpovede na ich otázky. Návštevníkom je jedno na akej stránke sa dozvedia odpoveď na svoju otázku, zaujíma ich kvalitný obsah k téme, ktorú vyhľadali.

Áno, alebo nie?

Keď sa už raz rozhodnete pre bielu, stojte si za názorom. Nemôžete jeden deň hlásať bielu a na druhý sa prikláňať na stranu čiernej. Najlepší obsah tvoria ľudia, ktorí téme o ktorej píšu perfektne rozumejú. Nemôžete mať kvalitnú stránku o záhradkárčení bez toho, aby ste mali záhradku :)

Záver

Zaujímavý obsah je jedným z najdôležitejších faktorov pre dobré umiestnenie vo vyhľadávačoch. To ide ruka v ruke s návštevnosťou vašej stránky. Nemôžete čakať že niekto bude čítať nekvalitné texty bez pointy.

Podeľte sa o váš text v komentároch ;)

Tento záznam bol pridaný do Nezaradené dňa od .

O Matúš Hajduk

Pomáham, radím, hodnotím, učím vás. Čítam, píšem, fotím, hrajem sa. Som aj konzultant pre internetový marketing, sociálne médiá, webovú použiteľnosť a SEO. Rád asistujem pri navhovaní vízie, formulovaní zamerania, realizovaní prieskumov, rozvíjaní firemnej kultúry a tvorbe firemnej identity. Poskytujem poradenstvo a praktickú pomoc. Učím chápať marketing a reklamu. Špecializujem sa na marketing pre malých a stredných. Nepracujem zadarmo ale naučil som sa s malým rozpočtom dosahovať citeľné výsledky a viditeľné napredovanie. Pre náročných marketingovú činnosť zabezpečujem v spolupráci s reklamnou agentúrou LAVACOM z pozície account manažéra. Nie som opatrne zdvorilý. Pri spolupráci otvorene prezentujem svoj názor a nebojím sa povedať “Toto je kravina.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>